Język:

Wesele


...to niezwykły Dzień.


   To szczególny dzień nie tylko ze względu na to, że, to Wy staniecie się Młodą Parą; bedzie Wam towarzyszyć wiele pięknych przeżyć, każdy z gości będzie chciał zatańczyć z Panną Młodą i Panem Młodym, a oczy ich skupią się tylko na Was.
To również spotkanie nierzadko po latach; wspólne biesiadowanie i dzielenie się radością z bliskimi.

Wiemy jak równie ważny jest dla Państwa, Dzień Waszego wesela. Rozumiemy Wasze potrzeby. Prowadzimy tradycyjne oczepiny, zabawy, konkursy; polecamy swoje pomysły, a także jesteśmy otwarci na Wasze propozycje. Zachęcamy Was, do stworzenia własnego scenariusza swojego wesela.


Wyprowadzamy z domu, Państwa Młodych, grając na akordeonie i tamburynie,

Państwo Młodzi przy dźwiękach marsza weselnego, udają się do miejsca uroczystych zaślubin.

 

Brama Państwa Młodych.
Droga między kościołem, a salą weselną lubi zaskakiwać.
Jednym z tradycyjnych, polskich zwyczajów jest organizowanie tzw. Bramy, aby Pan Młody mógł wykupić swoją przyszłą żonę.
/Kupując alkohol, warto mieć parę butelek w zapasie, gdyż przydadzą się nie tyle co na samym przyjęciu, co w drodze na nie/.
Obyczaj ten popularny jest bardziej w mniejszych miejscowościach oraz na wsiach.
Zablokowana trasa zatrzymuje pojazd Młodej Pary. Kiedy do bramy podchodzi Pan Młody, zaczyna się targowanie, za ile butelek wódki weselnej Młoda Para będzie mogła pojechać dalej. Jeżeli „okup” odpowiada organizatorom, składają życzenia i puszczają wolno do...następnej bramy. Cały scenariusz rozgrywa się do miejsca docelowego, czyli do sali weselnej.

 

Powitanie Państwa Młodych.
Zgodnie ze staropolskim zwyczajem Państwo Młodzi witani są przez rodziców tradycyjnym chlebem i solą w miejscu, w którym odbywa się wesele. Rodzice witają swoje dzieci, składając im jeszcze raz życzenia wszystkiego dobrego na nowej drodze życia, a następnie na dobry początek Państwo Młodzi mogą wypić pierwszy kieliszek...Niezależnie od tego, co znajduje się w kieliszkach, powinni zgodnie wyrzucić kieliszki za siebie, tak aby te stłukły się-NA SZCZĘŚCIE!. Potem Pan Młody przenosi swoją świeżo upieczoną żonę przez próg drzwi, zostaje podany szampan i następuje wzniesienie toastu za zdrowie Młodej Pary.

 

Pierwszy taniec.
Pierwszy Taniec na każdym weselu należy do Młodej Pary. Najczęściej wykonywany jest on bezpośrednio po obiedzie.

Młoda Para zwykle już na długo przed ślubem wybiera utwór, który wykona jako pierwszy. /Wybierzcie taki, który przypadł Wam do gustu lub ma dla Was szczególne znaczenie. Jeśli znajdziecie czas, poćwiczcie lub zapiszcie się na kurs, który sprawi, że potrenujecie i będziecie się czuć pewniej, a pierwszy taniec na Waszym weselu będzie czymś niezapomnianym/.

 

Zabawy i konkursy weselne.
Zabawy weselne wykonywane są podczas oczepin, a także podczas odpoczynku tanecznego. Podstawowy cel, to "rozruszanie" i rozśmieszenie gości weselnych: zabawy integracyjne, w których istnieje możliwość bliższego poznania się gości, zabawy oczepinowe, które służą do podkreślenia ważnego momentu w życiu związanego z oczepinami; konkursy i przyśpiewki weselne z udziałem gości. Bardzo często można zdobyć atrakcyjne i co najważniejsze - śmieszne i wesołe - nagrody, których fundatorem jest oczywiście Para Młoda.
Na tym etapie wesela dominuje całkowita różnorodność. Podawane posiłki przeplatają się z tańcami, a te z organizowanymi zabawami, które są jednym z najważniejszych elementów wesela i długo wspominane przez gości.

 

Podziękowanie dla rodziców.

Podziękowania rodzicom, to ważny moment w domu lub podczas wesela, kiedy to dziękujecie swoim rodzicom za trud, jaki włożyli w Wasze wychowanie. Tuż po wygłoszeniu przemówienia możecie podarować im jakiś upominek. Każda z mam natomiast, powinna otrzymać piękny bukiet kwiatów. Warto także pamiętać o innych osobach: świadkach,

dziadkach, chrzestnych, wujkach, którzy brali udział w Waszym wychowaniu.
Najlepiej byłoby, gdybyście sami ułożyli przemówienie dziękczynne. Gdyby jednak zabrakło Wam pomysłu, lub "stres wziął gòrę", oto przykład:

 

1.KOCHANI RODZICE!
U progu wspólnego życia we dwoje,
chcielibyśmy w szczególny sposób zwrócić się właśnie do Was.
Przepełnia nas bowiem uczucie ogromnej radości i wdzięczności.
Byliście z nami od samego początku, Wzrastaliśmy na Waszych oczach,
Przy Was stawialiśmy pierwsze kroki oraz wypowiadaliśmy pierwsze słowa.
Pokonując często wiele trudności, opiekowaliście się nami, wychowywaliście,
by w końcu wprowadzić nas w dorosłe życie.
Dziś zakładamy rodzinę i już niedługo sami będziemy rodzicami,
Wtedy pewnie jeszcze bardziej uświadomimy sobie jak wiele dobra dla nas uczyniliście.
Nie raz jeszcze zapewne skorzystamy z Waszej rady i doświadczenia życiowego.
Mamy też nadzieję, że sprawimy Wam jeszcze dużo radości i będziemy dla Was pociechą.

 

Nadszedł dla nas bardzo ważny i szczególny dzień oraz doskonała okazją by powiedzieć
WAM: „DZIĘKUJĘ” - za życie które nam daliście. Wiemy że było by ono pozbawione sensu gdybyście nie obdarowali nas szczęściem.
Dziękujemy za przykład dawany całym swoim życiem, to właśnie z Waszą pomocą zrozumieliśmy,
ŻE KOCHAĆ TO ZNACZY -RÓWNIEŻ WYBACZAĆ I MIEĆ NADZIEJĘ;
- za ciepło miłość i oparcie, które wciąż nam dajecie,
tak mało chcąc w zamian
- za ludzką dobroć mądrość i tolerancję, której nas uczyliście
- za kulturę takt i delikatność, która nas otaczacie każdego dnia
- z całego serca dziękujemy za wszystkie lata rodzicielskiej miłości
- a przede wszystkim za to, że jesteście i dzięki temu jakaś część nas może ciągle czuć się radosnymi dziećmi.

 

...BARDZO WAS KOCHAMY...

 

2.KOCHANI RODZICE
Dziękujemy Wam, za trud włożony w nasze wychowanie, za opiekę, jaką nad nami roztaczaliście. Za to, ze zawsze byliście blisko nas, że nas wspieraliście.
Dziękujemy Wam za dzisiejszy dzień, za wysiłek, jaki włożyliście w to, aby był najpiękniejszym dniem w naszym życiu.
Dziękujemy za to, ze w tej wyjątkowej chwili jesteście z nami.

 

"Dziękuję Ci Mamo....
za Twoje rady przez te wszystkie lata...
za czułość i zrozumienie...
za dar prawdziwej miłości,
która pozwala mi pamiętać o tym,
jaka jesteś kochana."

 

Dziękuje Ci Tato...
za twoją upiekę...
za silne ramię w chwilach zwątpienia...
za ojcowską miłość,
która pozwala mi pamiętać o tym,
jaki jesteś wspaniały."

 

Podziękowania, to bardzo miły gest i warto go wykonać. Słowa wdzięczności wygłoszone w momencie, kiedy samemu zakłada się rodzinę, na długo zapadną Waszym rodzicom w pamięć.


A to propozycje utworów dla Rodziców:

 

"Dziękuję rodzicom"-Jack

"Tylko Wy rodzice"- Bajery

"Cudownych Rodziców mam" -U. Sipińska
"Kochani Moi Rodzice" -B. Kowalska
"Dla Rodziców" - Cliver
"To dzięki Wam" -Preludium

"Blue Bayou" Linda Ronstadt

 

Dla Mamy:
"Do Ciebie Mamo" -V. Villas
"Mamo" -Akcent
"Dla mamy" -K. Paschalska
"A ja wolę moją mamę" -M. Jeżowska

 

Dla Taty:
"Tato" -Arka Noego
"Co powie Tata" -N. Kukulska

 

Dla Dziadków:
"Radość najpiękniejszych lat" -A. Jantar
"Życzenia z całego Serca" -Skaldowie

 

i wiele, innych utworòw...

 

Oczepiny.
Oczepiny (zwane też przebabinami, czepieniem, czepinami),
to dawny obrzęd weselny znany u większości ludów słowiańskich, odbywający się o północy, mający na celu symboliczne przejście Panny Młodej ze stanu panieńskiego w zamężny. (Zwyczaj oczepin odbywał się o północy, kiedy to dawniej Pannę Młodą prowadzono do bocznej izby. Druhny zdejmowały z głowy Panny Młodej wianek, ścinano jej warkocz lub skracano włosy, a starsze zamężne kobiety nakładały czepiec. Czepiec weselny, z białego płótna, misternie haftowany, najczęściej był podarunkiem od matki chrzestnej. Umieszczony na głowie, naznaczony znakiem krzyża, stawał się atrybutem małżeństwa.)
Oczepinom towarzyszyły różne zwyczaje: panna młoda "na niby" zrzucała i deptała czepek, czasem któryś z drużbów zamiast czepka wkładał jej na głowę męski kapelusz, uciekała dookoła stołu przed mężatkami chcącymi ją oczepić, „broniła się” przed oczepinami sama lub "pomagali" jej żonaci mężczyźni.
Współcześnie w Polsce oczepiny nadal odbywają się o pólnocy.
Panna Młoda znajduje się w środku kółka utworzonego z trzymających się za ręce i krążących w rytm muzyki panien lub angielskim zwyczajem- tyłem przed pannami, ktòre stoją w rzędzie. Następuje zdjęcie welonu z Jej głowy i wyrzucenie w górę. Ta panna, która złapie welon, jak mówi tradycja, w ciągu roku stanie przed ołtarzem. Podobny rytuał odbywa się w przypadku Pana Młodego. Nowo wybrani Państwo Młodzi muszą razem zatańczyć i się pocałować.
Oczepinom towarzyszą również różne zabwy weselne.

 

Tort weselny.
Po oczepinach, na początku wesela lub w trakcie jego trwania, oczekiwanym i obowiązkowym momentem jest, Tort weselny.
Najczęściej zamawiane są torty piętrowe. Tort weselny zwykle jest przystrojony, a na jego szczycie znajdują się figurki symbolizujące Młodą Parę /mogą to być także łabędzie lub inne/. Może być zdobiony także racami sztucznych ogni. Przy jego podaniu często towarzyszą muzyczne fanfary.
Pierwsze krojenie tortu weselnego należy oczywiście do Państwa Młodych /możecie umówić się z obsługą na sali, czy chcecie pokroić sami cały tort, czy też zdecydujecie się na porcje dla rodziców, dziadków i bliskich członków rodziny/. Wspólne krojenie tortu oznacza, że od tej chwili Młoda Para już na zawsze będzie dzielić życie.
Tort weselny musi być słodki i mieć dużo dodatków /kremy, owoce/, ponieważ słodki, symbolizuje słodkie życie!

 

Księga Gości.
W księdze takiej, każdy, z przybyłych gości, może do niej wpisać kilka słów do Was, czyli Młodej Pary, np.na przykładzie drzewka szczęścia,a  na nim wiszące, wypełnione napisami drewniane serca :-)
Księga Gości niewątpliwie będzie dla Was pamiątką po weselu, do której będziecie mogli zajrzeć zawsze, nawet po wielu latach.

 

Na weselu nie powinno zabraknąć miłości między Parą Młodą, dobrego humoru u gości oraz ...trunków i oczywiście, aby gościom smakowała wódka weselna, Państwo Młodzi, winni ją często "słodzić", tzn. wyrażać gorącym pocałunkiem!

 

Dobrej zabawy!

 


 Nasza oferta, to dobry wybór. Gwarantujemy dobrą zabawę dla wszystkich!